نرم افزار Statistica

Statistica  از جمله نرم‌افزارهای تخصصی آماری و کنترل کیفیت می‌باشد. این نرم‌افزار توسط شرکت StatSoft‌ در سال 1980 توسعه یافت و براساس بسته‌های نرم‌افزاری مجزا یا بسته‌های محاسباتی مختلف به بازار عرضه شد. در سال ۱986 نسخه کامل و به ‎روز شده آن برای کامپیوترهای اپل نیز آماده شد و در سال 1991 نیز نسخه سیستم عامل DOS آن که با نام امروزی Statistica  به ‎فروش می‌رفت تولید و عرضه شد.

نرم افزار Statistica   از نرم ‎افزارهای معروف آماری است که از نظر قابلیت‎ هایی مانند انعطاف‎ پذیری بالا، توان گرافیکی و نمودارهای زیبا، راهنمای کامل جهت کار و استفاده از این نرم ‎افزار، منحصربه ‎فرد می‎ باشد. ارائه گزارشات آماری در قالب جدول و نمودارهای آماری از خصوصیات بارز این نرم‌افزار از سال‌های 1990 تا به امروز بوده است. در سال 2001، Statistica برروی معماری COM و فن‎آوری‎ های بالا مبنا داده شد. همچنین، نسخه قابل اجرا در سیستم‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی نیز در سال ۲۰۰۹ در دسترس کاربران قرار گرفت. این نسخه از Statistica  به ‎نام نسخه 10 شهرت داشت. نسخه 13.0 این نرم‌افزار در سال 2014 ارائه شده و از آن به ‎بعد این نرم‌افزار به تملک شرکت TIBCO‌ درآمده و آن را به‎ صورت مجتمع با نرم‌افزار Spotfire Data Science TIBCO درآورده است ولی به‎ صورت مجزا نیز قابل خریداری می‎ باشد.

نرم‌افزار Statistica با بهره‌گیری از صدها تابع و الگوریتم‌های مختلف قادر است گزارشات آماری و محاسباتی مانند تحلیل‌های سری زمانی، انواع رگرسیون، کلاستر، کنترل فرآیند آماری، تحلیل گراف/شبکه، محاسبات آماری و آزمون‌های پارامتری و ناپارامتری چندمتغیره، انجام آنالیز واریانس و کوواریانس، قابلیت رسم و ارائه بیش از صدها نوع نمایش گرافیکی با اتصال پویا بین نمودارها و داده‎ ها، قابلیت حل مسائل از طریق شبکه ‎های عصبی و ….. را به راحتی انجام دهد. دستورات یا تحلیل‌ها در این نرم‌افزار از طریق انتخاب یکی از گزینه‌ها از فهرست دستورات امکان‌پذیر است. با ظاهر شدن پنجره مربوط به تحلیل مورد نظر، متغیرهای لازم برای تحلیل معرفی شده و نتیجه محاسبات طی جداول و نمودارهای مختلف آماری ظاهر می‌شود. این نتایج نیز قابل ذخیره‌سازی یا انتقال به نرم‌افزارها دیگر مانند Word یا Excel هستند.