نرم افزار SPSS

نرم افزار SPSS اولین بار در سال ۱۹۸۴ به‎ عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت محیط Dos توسط شرکت SPSS تولید شد. سپس در سال ۱۹۹۲ نسخه تحت ویندوز آن طراحی گردید. نام نرم ‎افزار  SPSS مخفف حروف اول عبارت “Statistical Package for the Social Sciences” به معنای “نرم افزار آماری برای علوم اجتماعی” است. اين نرم‌افزار در ابتدا جهت كاربرد در دانشگاه استانفورد شيكاگو با هدف كاربرد و استفاده از آمار و روش‎ هاي آماري در علوم اجتماعي نوشته شده بود  ولي بعدها در پژوهش‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌هاي اقتصاد و بازاريابي، پزشکی، صنعت، کشاورزی و … به كار گرفته شد.

نسخه‎ های اولیه نرم ‎افزار SPSS تحت محیط Dos بود ولی پس از طراحی سیستم عامل‎Windows ، نسخه‎ های جدیدتر به سرعت به این سیستم عامل گرایش یافته و از نسخه 5 به بعد تحت سیستم عامل Windows پیاده سازی شد. نرم افزار SPSS در محیط ویندوز نسخه های زیادی از ۶ تا ۲7 (حال حاضر) دارد که قاعدتا هر نسخه نسبت به نسخه های ماقبل برتری هایی داشته و همواره پویایی این نرم افزار مد نظر است.

نرم‎ افزار SPSS یکی از تواناترین و جامع ‎ترین نرم ‎افزارهای آماری برای تحلیل داده‎ ها است. این نرم افزار به‎ دلیل سادگی و پوشش نسبتا کامل روش‎ های آماری، یکی از پرکاربردترین نرم ‎افزارهای آماری در کشور است و با آن مي ‎توان روش‎ ها و آزمون‎ هاي آماري را با دقت و سرعت انجام داد.