نرم افزار minitab

در سال 1972 میلادی سه تن از محققین دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، موفق شدند نسخه ساده شده ‎ای از نرم‎ افزار بسیار معروف OMNITAB  را در قالبی بسیار ساده جهت استفاده عمومی و تخصصی دانشجویان و سایر متخصصین ارائه دهند که بعدها آنرا Minitab نام نهادند.

نرم‌افزار Minitab  در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه از نظر توانایی نرم‌افزاری در حد معمول و متعادل است ولی از آن‎جایی که کار با نرم‌افزار و ورود اطلاعات و مدیریت آن‎ ها نسبتا ساده است، به‎ عنوان یک نرم‌افزار کاربرپسند به‎ شمار می‌رود و در صنعت به وفور از آن استفاده می‎ شود. این نرم‌افزار به ‎عنوان یکی از نرم‌افزارهای تخصصی آمار برای کنترل کیفیت، کار بر روی اعداد و تجزیه و تحلیل داده‌های خام شناخته شده است و تحلیل‌های سری زمانی با گستردگی و دقت بیشتری در این نرم‌افزار ارائه شده است. همچنین، طرح‌های عاملی و آنالیز واریانس (ANOVA) به‎ طور کامل مد نظر قرار گرفته شده و امکان رسم نمودارهای مختلف در انواع ستونی، دایره‎ای و … در رنگ‎ های بسیار متنوع وجود دارد.

نرم ‎افزارMinitab  با داشتن خروجی‌های بسیار دقیق و مناسب (در حد هزارم اعشار) در زمینه‌هایی از قبیل آمار توصیفی، رگرسیون، روش ‎های چندمتغیره پیوسته و گسسته، طرح آزمایش ‎ها، سری‎ های زمانی، کنترل ‌کیفیت آماری و …. کاربرد دارد. همچنین، می‌توان برای اجرای فرمان ‎هایی که در منو موجود نیست، یک ماکروی کوچک نوشت و آن را اجرا کرد. 

از قابلیت‎ هاي خاص نرم ‎افزار Minitab، تعریف فایلی تحت عنوان پروژه می‌باشد که چندین کاربرگ، نمودار، تحلیل‌های آماری جدا و قالب‌بندی شده را در یک فایل پروژه ذخیره می‌کند و Project Manager  مدیریت آن‎ ها را دنبال می‌کند.